Zdolali jsme veganskou výzvu!

Měsíční veganskou výzvu máme za sebou a naši dva stateční účastníci – Anna a Honza, vám popovídají, jaké to pro ně bylo, co jim to dalo, co bylo náročné a jak to vidí do budoucna.

 

Co ti tato zkušenost dala? Co si z toho odnášíš do budoucna?

Anna: Díky výzvě jsem si konečně vyzkoušela jeden měsíc kompletně bez živočišných produktů a překvapivě to nebylo tak těžké. Zjistila jsem, že mi mléčné výrobky po chuťové stránce vůbec nechybí a kupovala jsem je spíše ze zvyku.

Honza: Začal jsem víc přemýšlet o jídle, co budu ten daný den jíst, co budu jíst zítra. Ze začátku to bylo trochu omezující, až ke konci měsíce jsem se dostal do rytmu a jídlo jsem docela vypustil z hlavy.  Měsíc je poměrně krátká doba na takovou výzvu.

 

Co bylo na tomto měsíčním veganství nejtěžší?

Anna: Občas odolat nějakému jídlu. Ve veganské verzi sice existuje spoustu dobrot, ale když jste v obchodě a vidíte něco, na co máte chuť, ale obsahuje to mléko, tak si ji musíte nechat zajít.

Honza: Nejtěžší bylo souhlasit s veganskou výzvou. Začít se potom trochu omezovat a jíst jen vybraná jídla, zkoumat v obchodech potraviny, hledat suroviny k vaření… Všechno to bylo vlastně docela zábava se šťastným koncem: plným bříškem.

 

Budeš pokračovat? Případně, šel/šla bys do podobné výzvy znovu?

Anna: Chci čistě rostlinný jídelníček dodržet ještě do konce tohoto roku a pak tomu dát volný průběh. Bylo snadné, říct si, že ten měsíc bez určité potraviny přežiju, ale zatím si nedokážu představit, že bych některé výrobky už nikdy neochutnala. Je dobré se popostrčit, ale nechci nic tlačit na sílu. Do výzvy bych klidně znovu šla, koneckonců jsem si ji sama dobrovolně o další měsíc prodloužila. Pokud si někdo chce vyzkoušet rostlinný jídelníček, měsíc je dostatečně dlouhá doba na to zjistit, zda člověku vyhovuje a zároveň to není věčnost, aby se nedala přežít i menší krize.

Honza: Jak jsem říkal, měsíc se mi zdál poněkud krátký, minimálně ještě o jeden si to protáhnu. Podobnou výzvu bych v budoucnu absolvoval naprosto beze strachu. S takovými možnostmi stravování, co se nám tady v okolí nabízí je snadná jakákoliv výzva zaměřená na jídlo, a nejen to, o tom jen vyzkoušet a ukázat něco jiného, co vlastně stejně máme přímo před sebou.

 

A jak se dařilo s měsíční výzvou vám? Budete v tomto způsobu života pokračovat? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, radosti i starosti během výzvy, v komentářích k tomuto článku na stránce vaší nejoblíbenější Forky’s pobočky.
Forky’s Brno
Forky’s Praha
Forky’s Trnava

Odkaz na FB událost: Výzva pro všechny

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]