Amálka & David, Nemléko

Amálka a David, zakladatelé Nemléka. Nemléko je česká značka vyrábějící čistě rostlinné alternativy mléčných produktů. Jako první začali vyrábět mandlové Nemléko a jejich produkt umístili na platformu Hithit. Brněnské Forky’s jim tehdy výrazně pomohlo s marketingem a vydáváním prvních produktů na Moravě. Od té doby rozšířili jejich nabídku o další příchutě a druhy nemléčných nápojů, Nejogurty, pomazánková másla a mandlovou zmrzlinu. Pod dceřinnou značkou Yestea přišli na trh také s ledovými čaji a nyní se věnují fermentovaným výrobkům, kterým dali název Bacilliarefriends.

Jak zvládáte současnou situaci, nouzový stav? Jak je na tom Nemlékárna?

Ze začátku nám klesly tržby asi na polovinu, což nás trochu vyvedlo z míry, ale snažili jsme se rychle přizpůsobit. Zajistili jsme dopravu pro eshop, abychom mohli doručovat až zákazníkům až domů. Uvedli jsme zmrzlinu o měsíc dřív, než bylo v plánu. V karanténě jsme měli víc času experimentovat s fermentací, díky tomu vznikla nová limonáda. Když je člověk trochu pod tlakem, je přirozeně výkonnější, tak to nakonec bylo i trošku k užitku 🙂  Naštěstí taky díky tomu, že máme úžasně obětavé kolegy, Nemlékárna funguje bez přerušení výroby.

Přišli jste na trh s novinkami – zmrzlina, kimchi a pomazánková másla – plánujete další novinky do budoucna?

Chtěli bychom doplnit naší fermentační značku Bacilli o další produkty. První je teď zázvorová limonáda, máme v plánu ke kimchi přidat další saláty a taky kombuchu, kterou už nějakou dobu pěstujeme. Nemléko pak dostane zase novou letní limitovanou příchuť a taky máme připravený lískooříškový Nejogurt, který chutná skoro jak Monte 🙂

Jakým způsobem si může zákazník objednat vaši zmrzlinu a jak ji doručujete?

Zmrzlinu prodáváme na eshopu, ale prodávají jí i některé naše spřátelené obchody. Doručuje jí zákazníkům až domů přepravní společnost Gibon Delivery, která se specializuje na chlazenou dopravu.  Jsou ale pořád místa, kam zmrzlinu doručit neumíme.

Co je váš nejoblíbenější produkt z nabídky Nemléka?

Náš osobně nejoblíbenější je asi bílý Nejogurt. Dá se skvěle použít i na slano, na různé dipy a zvlášť teď v létě jsou z něj super tzatziki nebo tarator. Je to taky náš nejprodávanější produkt, takže asi není jen náš nejoblíbenější 🙂 A ještě máme před sebou léto plné ledové kávy s ovesným Nemlékem, to je u nás hned na druhém místě.

Plánujete další expanzi vašich produktů do dalších provozoven / supermarketů či dokonce do zahraničí?

Zahraničí už plánujeme poměrně dlouho a snad se nám to letos podaří. Náš cíl je aby v Československu byly naše produkty co nejdostupnější a zákazníci pro ně nemuseli chodit daleko, pomalu nám ale možnosti docházejí a tak je export přirozený krok, i když trošku do neznáma a uvidíme, co se tam naučíme 🙂

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Zdroj fotografie: Amálie Koppová

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]