Luboš Vidlička o Forky’s vitamínech

Luboš Vidlička, zakladatel Forky’s a majitel brněnské pobočky na Jakubském náměstí. Před několika měsíci vznikla řada Forky’s vitamínů. S Lubošem jsme připravili rozhovor na toto téma. Čím jsou tyto vitamíny speciální, co sám Luboš doplňuje a suplementuje a co chystá do budoucna se můžete dočíst v následujícím článku.

Co tě vedlo k vytvoření řady Forky’s vitamínů?

Na trhu nám chyběly čistě rostlinné a opravdu kvalitní vitamíny za přijatelnou cenu a v nějakém rozumně ekologickém balení.

Čím jsou Forky’s  vitamíny speciální? 

Karla, která má u nás vývoj Forky’s vitamínů na starost, opravdu důkladně vyhledává ty nejkvalitnější suroviny, které se na trhu objeví a společně s dalšími odborníky se realizuje jejich konečná podoba.
Např. u vitamínu B12 (kterého mimo jiné máme nedostatek všichni, ať už živočišné produkty nejíme, nebo jíme) je důležité nejen samotné složení, ale i zachování optimální denní dávky, počet kapslí v balení a to vše vzhledem k rozumné prodejní ceně. Vitamín D3 je zase unikátní svým zdrojem – bází lišejníků a vojtěšky.

A určitě zajímavý je i náš vitamín C, který je sice za vyšší cenu, ale je složen ze 100% prášku z plodů aceroly. Bez jakýchkoliv jiných přidaných aditiv. Nevěřil bych, jak brzy po požití je cítit opravdový příval energie.

A navíc, všechny naše vitamíny jsou v recyklovatelném nebo biologicky odbouratelném obalu v souladu s filosofií a etickým kodexem Forky’s.

Používáš všechny vitamíny, které nabízíte? 

B12 se snažím opravdu pravidelně, je obecně známé, že je dobré ho suplementovat, pokud je člověk na čistě rostlinné stravě. Ostatní vitamíny spíš podle potřeby – D3 v zimním období, kdy má člověk nedostatek sluníčka – na psychiku neskutečně účinný – a vitamín C spíš preventivně při větší psychické zátěži nebo jako předcházení nachlazení v chřipkovém období apod. Jednou za čas nasadím i naše probiotické formule.

Doplňuješ i další vitamíny? A jak se celkově udržuješ v kondici přes celý rok, kor teď v chladnějších měsících?

Nic extra dalšího nedoplňuji, občas si dám magnesium (hořčík) při svalové únavě nebo pro lepší spánek – opravdu to funguje ☺  Pro to, aby byl člověk fit, je asi nejdůležitější pohyb, jak pro tělo tak pro psychiku. Je sice čím dál těžší najít si čas, ale je to fakt mega důležitý. Běhání nebo nordic walking v lese je pro mě nejvíc a to v jakoukoliv roční dobu. Když je času míň, tak skáču přes švihadlo – to jsem teď objevil a doporučuju všem – stačí 15-20 min denně.

Jedna věc je, jaké spektrum vitamínů člověk suplementuje, ale důležitou a přitom nepříliš známou věcí je to, za jakých podmínek naše tělo vitamíny vstřebává. Prozradíš nám osvědčená pravidla, která fungují? 

Ano, je to někdy trochu zamotaný, ale např. vitamín B12 se nedoporučuje kvůli vstřebatelnosti kombinovat s vitamínem C a měl by se užívat optimálně půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle. Vitamín D můžete konzumovat kdykoliv, ale pro lepší vstřebatelnost se zdravými tuky a vitamín C mimo jiné pomáhá vstřebávat železo a je důležitý pro tvorbu kolagenu.

Plánujete do budoucna i další vitamínové doplňky? 

Už brzy se objeví komplexní vitamínželezem a zinkem a moc bychom chtěli co nejdřív zařadit i čistě rostlinný Omega 3.

Děkuji za rozhovor.
Taky dík!

 

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]