Jak je to doopravdy s tím schodištěm

Na obrázku, zleva: 1. fotka: současný stav, 2. fotka: původní vzhled podle návrhu Jindřicha Kumpošta z roku 1929, 3. fotka: odstraněná část nepůvodního schodiště.

 

Drazí hosté,

rádi bychom se oficiálně vyjádřili k vlně nepokojů, která vznikla kolem schodiště v našem novém Forky’s. V uplynulých dnech sdílel pan Michal Doležel, radní za Brno-střed a krajský zastupitel, na svém facebooku mylnou zprávu o „likvidaci části onyxového schodiště v někdejší kavárně Savoy“.

Ano, část schodiště byla odstraněna, ale nejedná se o původní historickou památku – tato část, která byla přidána v době komunismu, památkou nikdy nebyla. Naopak, současná úprava schodiště, kterou majitelé Forky‘s konzultovali s architekty a památkáři, je dokonce podobnější té původní z roku 1929 od architekta Jindřicha Kumpošta. „Z našeho pohledu je to pozitivní změna, která je návratem v čase k tomu původnímu řešení,“ řekl Tomáš Vícha, vedoucí odboru péče o památkový fond, NPÚ Brno, pro televizi ČT24.

Celou reportáž na ČT24 si můžete od 15. minuty prohlédnout na tomto odkazu.

Ve Forky’s si velice vážíme historického pozadí budovy a jsme rádi, že se nám do tohoto legendárního místa podařilo vrátit život. Majitelé respektují historii místa a vše, co bylo původní a mělo historickou hodnotu, zachovali. K původnímu řešení se nevrátili pouze rekonstrukcí schodiště, ale i obnovením nárožního okna v 1. patře, které bylo v době prodejny látek Výběr zazděno.

Děkujeme za pochopení a budeme se těšit na Vaši návštěvu,
tým Forky‘s

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]