superpotravina quinoa

Neboli merlík čilský. Je to stará kulturní plodina, která pochází z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile. Již před 5.000 lety byla potravinou tehdejších obyvatel. “Quinua” prý znamená v jazyce Inků “matka zrno”. Během kolonizace Evropy došlo k jejímu úpadku, protože byla nahrazena jinými obilovinami, v oblastech Jižní Ameriky se však pěstovala i nadále.

V dnešní době se plodina pěstuje převážně v hornatých oblastech And v Jižní Americe, zejména v Bolívii. Jejími producenty jsou ale také USA, Velká Británie, Nizozemsko, Německo a Dánsko. V České republice a na Slovensku se pěstuje jako okrasná plodina v botanických zahradách.

Během růstu se konzumují i listy této rostliny, například do směsi salátů. Převážně se však používají zralá semena. V jejich celistvé formě je využíváme v naší kuchyni k přípravě quinoa bowl. Dají se však rozemlet na mouku a vyrábí se z nich také pálenka chica.

Semena merlíku jsou bohatá na vitamíny, především vitamín C a E, betakaroten, thimin a riboflavin. Quinoa je přirozeně bez lepku, díky čemuž je vhodná pro celiaky a má nízký glykemický index, čímž je přínosná pro diabetiky. Dostala označení superpotraviny pro její nutriční hodnotu a schopnost efektivně nakrmit velké masy lidí. Tato plodina je ceněna také pro její nutriční hodnoty a NASA ji zařadila jako vhodnou plodinu do výzkumného programu a balí ji astrounautům na dlouhé lety do vesmíru.

Existuje přes 120 různých druhů této plodiny, komerčně pěstovány jsou však jen 3 druhy – červená, bílá a černá. Bílá obsahuje vyšší podíl bílkovin, červená naopak vlákniny. My používáme bílou a červenou, v BIO kvalitě.

QUINOA V NAŠÍ KUCHYNI

QUINOA BOWL

Quinoa bowl je složena ze samých super potravin – BIO červená a bílá quinoa, celozrnnná rýže, červené fazole. Směs salátů, fenykl, sušená rajčata, miso zálivka a namočené vlašské ořechy, které jsou zdrojem mono a polynenasycených mastných kyselin a vitamínu B. Zeleninu měníme dle sezóny. Na jaře a v létě přidáváme ředkvičky a okurku naloženou s kurkumou. V zimě a na podzim nakládaný květák s kurkumou a skořicí a růžičkovou kapustu s kadeřávkem. 

MEDITERRANE BOWL

Kořeněné válečky z BIO quinoi a pšeničné bílkoviny. Jsou bohaté na bílkoviny a další důležité látky díky obsahu quinoii. Míchaný salát s okurkou, rajčaty, paprikou a červenou cibulí. Tzatziki, olivy a salátové brambory s rozmarýnem. Zakápnuté olivovým olejem, který je bohatý na antioxidanty a vitamíny, například vitamín E. Oliváč pomáhá snižovat hladinu tzv. špatného cholesterolu, podporuje trávení a absorpci vápníku. Má blahodárné účinky na stav vlasů a pleti. Řekové i Italové jej používají místo SPF krému. Olivový olej se díky veškerým svým benefitům řadí mezi pět zdraví nejprospěšnejších surovin na světě.

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]