Veganuary

Leden bez masa 

Herci, zpěváci, sportovci a environmentální aktivisti se snaží prostřednictvím otevřeného dopisu s názvem Veganuary namotivovat co nejvíce lidí k vyřazení nejen masa, ale všech živočišných výrobků v prvním měsíci nového roku. Cílem je především snaha o pozitivní přínos životnímu prostředí a klimatu. Na tomto otevřeném dopise spolupracují například zpěvák Paul McCartney, herec Joaquin Phoenix, modelka Lily Cole a skupiny Greenpeace nebo Friends of the Earth. Uvádí, že boj proti klimatické změně není možný v případě, že lidé budou nadále jíst ve velkém živočišné výrobky. 

Veganuary je oficiální název výzvy pro veřejnost a neziskové organizace. Jedná se o spojení slov vegan a january. Organizátoři uvedli, že v loňském roce se zapojilo 350 tisíc lidí, letos doufají až v 500 tisíc. Televizní moderátor
a environmentalista Chris Packham uvedl pro magazín The Guardian, že se musíme snažit porozumět přírodě, která nám v minulém roce udělila tvrdou lekci s příchodem viru Covid-19. Je proto nezbytné propagovat bezmasou stravu a změnit dosavadní způsob stravování. 

V dopise výzvy Veganuary zmiňují její autoři také enironmentální dopady konzumace masa na životní prostředí. Došlo k vykácení až 80 % lesního porostu v Brazílii. Kvůli odlesňování vymírají nejen vzácné druhy zvířat, domorodé kmeny a dochází k urychlení klimatické změny. Chov zvířat vyprodukuje asi 14,5 % skleníkových plynů, které jsou vypouštěny do ovzduší. Zároveň autoři a organizátoři uvádí, že cílem není přivést k veganství celou populaci. Správný chov zvířat je důležitý v oblasti biodivestity. Důležité však je konzumaci masa minimalizovat a zvýšit cenu za maso tak, aby farmáři mohli zvířata chovat eticky a kvalitně. 

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]