World Ocean Day

Světový den oceánů připadá každý rok na osmého června. Tento den je věnován akcím, které jsou zaměřené na ochranu oceánu a jeho obyvatel. 

Více než sedmdesát procent naší planety je pokryto vodou. Oceán produkuje více jak padesát procent kyslíku na Zemi a nachází se zde neuvěřitelné množství biologické rozmanitosti. Dnes čelí celé řadě výzev, zejména kvůli lidské činnosti. Jedná se o nadměrný rybolov, znečištění, pobřežní vrty i globální oteplování. Destruktivní rybolovné postupy nejsou škodlivé pouze pro chycené ryby, ale i pro celé mořské ekosystémy a nepříznivě ovlivňují biologickou rozmanitost oceánů. Vzhledem k tomu, že dochází k poklesu populace ryb, jsou narušeny přirozené potravní řetězce, což vede ke ztrátě dalších mořských druhů, jako jsou korálové útesy a mořské želvy. Dalším velkým problémem je odpad. Znečištění vod oceánů ve formě odpadků, plastů i toxického odpadu způsobuje otravu mořských druhů, narušuje vodní cykly a nasycuje oceány oxidem uhličitým. Dále musí vody oceánů absorbovat více tepla vzhledem ke globálnímu oteplování. Kvůli tomu stoupají hladiny moří i povrchové teploty. Tyto změny nepříznivě ovlivňují mořský život a způsobují změny klimatických podmínek, například silnější tropické bouře. 

Letošní téma Světového dne oceánů je “Oceán: život a živobytí”. Odstartoval také program Decade of Ocean Science OSN, který si klade za cíl zvrátit cyklus úpadku zdraví oceánů a vytvořit lepší podmínky pro jejich udržitelný rozvoj. Decade of Ocean Science by měl probíhat až do roku 2030 a za tu dobu chtějí jeho autoři posílit inovativní technologie a vědecký výzkum zaměřený na podporu oceánů. 

Existuje také řada organizací, které se podpoře oceánů věnují. Patři mezi ně například Sea Shepherd Conservation Society, nezisková organizace podporující také vegantsví, Surfers Against Sewage a Lonely Whale, organizace bojující proti znečištění plasty, Reef Check, organizace podporující obnovu korálových útesů. The Good Food Institute zas propaguje rostlinné alternativy mořských plodů. 

[:cs]Ingredience:[:en]Ingredients:[:]